Aptis ESOL ciekawą alternatywą dla testów Cambridge

Testy Cambridge English cieszą się ogromną popularnością i należą do najbardziej rozpoznawalnych na rynku edukacyjnym oraz na rynku pracy. Mowa tu głównie o egzaminach FCE (znanym też pod nazwą B2 First), CEA (inaczej C1 Advanced) i CPE (C2 Proficiency), których rozpoznawalność ma charakter międzynarodowy. Zdanie tych egzaminów pozwala na uzyskanie certyfikatów, które są honorowane na całym świecie i otwierają przed ich posiadaczami nowe miejsca pracy oraz możliwość studiów na uczelniach zagranicznych.


Egzamin FCE
Egzamin FCE potwierdza znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym naukę oraz pracę w środowisku anglojęzycznym. Uzyskanie certyfikatu FCE zapewnia szereg korzyści m.in. możliwość pracy jako nauczyciel języka angielskiego w klasach 1-3 SP i przedszkolu, pilotowanie zagranicznych wycieczek, zwolnienie z egzaminów końcowych na uczelniach wyższych oraz umożliwia rozpoczęcie studiów pierwszego stopnia w krajach nieanglojęzycznych.


Egzamin CEA
Certyfikat zdania CEA nadaje praktycznie takie same uprawnienia jak zdanie FCE, ale są one jeszcze poszerzone o następujące możliwości: w przypadku nauczycieli posiadających uprawnienia pedagogiczne mogą oni nauczać w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych. W przypadku pracowników MSZ certyfikat ten umożliwia potwierdzenie umiejętności językowych koniecznych do uzyskania stopnia dyplomatycznego. Jest to certyfikat przydatny także w rekrutacji na uczelnie brytyjskie, australijskie, amerykańskie oraz kanadyjskie.


Egzamin CPE
Najwyższym poziomowo egzaminem Cambridge English jest egzamin CPE, którego zdanie potwierdza biegłą znajomość języka angielskiego. Certyfikat CPE otwiera przed jego posiadaczem drzwi na kierownicze stanowiska lub studia na uczelniach anglojęzycznych. Jest to jeden z najmniej popularnych egzaminów językowych w Polsce, ponieważ zdobycie tego certyfikatu wymaga naprawdę dużo wysiłku oraz posiadania znacznych umiejętności językowych.


Egzaminy Aptis ESOL
Ciekawą alternatywą dla standardowych testów Cambridge wydaje się być egzamin Aptis ESOL opracowany przez British Council. Aptis bazuje na wiedzy metodycznej i badaniach jakościowych stosowanych w ponad 85 krajach świata. Wyniki testu podawane są również według klasyfikacji CERF i obejmują poziomy od A1 do C2. Sam egzamin składa się z pięciu części sprawdzających umiejętności pisania, czytania, mówienia oraz słuchania ze zrozumieniem, a także wiedzę gramatyczną i słownictwo.

Aptis jest testem komputerowym przeprowadzanym w nadzorowanej sesji w wybranej przez osobę zdającą lokalizacji. Podejście do egzaminu Aptis zapewnia szybki wynik, który otrzymujemy w ciągu 48 godzin, dużą ilość terminów i lokalizacji testu do wyboru, monitorowanie przebiegu egzaminu na komputerze przez osobę nadzorującą, dostęp do cyfrowej platformy weryfikacyjnej (która umożliwia bezpieczną weryfikację wyniku testu) oraz przyjazny dla osoby zdającej format testu.

Aptis ESOL uznawany jest przez instytucje publiczne i prywatne w Polsce i za granicą. Istnieją trzy warianty tego egzaminu: Aptis ESOL General, Aptis ESOL Advanced and Aptis ESOL for Teachers. W zależności od wymagań instytucji akceptującej (np. uczelni wyższej) lub też jednostek rządowych należy zdecydować się na odpowiedni wariant egzaminu. Uwzględniając za i przeciw podejścia do tego egzaminu można wziąć pod uwagę również jego cenę – Aptis ESOL jest tańszy niż standardowe egzaminy Cambridge.


Aptis ESOL General
Egzamin ten składa się z 5 części w skład których wchodzą gramatyka i słownictwo (25 minut), mówienie (12 minut), słuchanie (40 minut), czytanie (35 minut) i pisanie (50 minut). Aptis ESOL General zdaje się na komputerze podczas sesji nadzorowanej przez egzaminatora British Council. Koszt egzaminu to 550 złotych. Podczas tego egzaminu oceniana jest biegłość językowa obejmująca poziomy od A1 do B2 według skali CEFR (Common European Framework of Reference).


Aptis ESOL Advanced
W zakresie ocenianych komponentów egzaminu Aptis ESOL Advanced jest identyczny jak Aptis ESOL General, zmienia się tylko długość czasu przeznaczona na poszczególne komponenty. I tak odpowiednio na gramatykę i słownictwo przeznaczone jest 25 minut, mówienie – 10 minut, pisanie – 45 minut, słuchanie – 30 minut, a czytanie – 60 minut. Wysokość opłaty za Aptis ESOL Advanced wynosi 590 złotych. Egzamin umożliwia ocenę biegłości językowej od poziomu B1 do C2 według skali CEFR. Zawarte w nim zadania są trudniejsze i mają na celu ułatwienie rozróżnienia pomiędzy poziomami biegłości językowej C1, a C2.


Aptis ESOL for Teachers
Aptis ESOL for Teachers jest przeznaczony dla specjalistów pracujących w sektorze edukacji, głównie nauczycieli szkół państwowych, wyższych, ale również prywatnych. Opłata za ten egzamin wynosi 550 złotych. Czas przeznaczony na jego poszczególne komponenty rozkłada się następująco: gramatyka i słownictwo – 25 minut, mówienie – 12 minut, pisanie – 50 minut, słuchanie – 40 minut, a czytanie – 35 minut. Według skali CERF egzamin ten pozwala na ocenienie stopnia biegłości językowej do poziomu B2.

Niezależnie od tego w jakim sektorze gospodarki jesteśmy zatrudnieni Aptis ESOL stanowi ciekawą alternatywę dla egzaminów Cambridge English. Oczywiście, tak samo jak w przypadku wcześniej wspomnianych egzaminów, w przygotowaniu się do niego niezbędna wydaje się być pomoc ze strony doświadczonego lektora języka angielskiego, który przeprowadzi nas przez cały proces mający na celu rozwinięcie naszych umiejętności językowych, Dotyczy to zwłaszcza umiejętności mówienia, którą niezwykle trudno jest rozwijać samodzielnie.


Źródła:
https://www.britishcouncil.pl/egzaminy/cambridge/poziom/first
https://educat.study/pl/cpe
https://www.britishcouncil.pl/egzaminy/cambridge/poziom/proficiency
https://www.britishcouncil.pl/egzaminy/cambridge/poziom/advanced
https://www.britishcouncil.pl/egzaminy/aptis/dlaczego-wybrac

Share