Czy nauka języka online może być efektywna?

tele-nauka.pl

Coraz więcej dziedzin życia przenosi się do sieci. W dwudziestym pierwszym wieku internet jest miejscem, w którym można porozumiewać się z osobami z drugiego końca świata. Tyle, że – na przeszkodzie często staje nieznajomość języka. Na szczęście, w sieci także można o to zadbać! Czy nauka języka angielskiego, niemieckiego czy francuskiego online może być skuteczna?

Na początku trzeba podkreślić, że nauka języka online może przynieść bardzo duże efekty – bądź też nie przynieść żadnych. Wszystko zależy od motywacji, nastawienia i systematyczności osoby uczącej się. Nawet najlepsza szkoła językowa online, profesjonalnie przygotowane kursy i rozszerzone materiały nie pomogą, jeśli uczeń nie nastawi się na zdobywanie wiedzy i poszerzanie swoich horyzontów.

Jak uczyć się języka przez internet?

Generalnie osoby, które chcą nauczyć się języka online, mają do wyboru dwie opcje. Pierwszą z nich jest nauka na własną rękę, drugą – wybór szkoły językowej z profesjonalnie przygotowanym kursem. Warto wiedzieć, jakie wady i zalety posiada każde z tych rozwiązań i na jakie lepiej się zdecydować.

Samodzielna nauka języka online

Trzeba podkreślić już na wstępie, że do samodzielnej nauki języka obcego w sieci potrzeba dużej dozy samozaparcia i motywacji. Dobra organizacja pracy i zaplanowanie harmonogramu zajęć z pewnością pomoże w osiągnięciu sukcesu. Nieregularność, momenty lenistwa i odpuszczenie sobie – zapewne skończy się porażką.

Ogromną zaletą nauki języka obcego online jest duża dostępność darmowych materiałów. W internecie działa wiele stron, przy pomocy których nauka angielskiego, niemieckiego i francuskiego jest nie tylko darmowa, ale i skuteczna. Materiały do nauki na takich stronach mogą przybierać różnorodną formę – czasem są to gry, czasem ćwiczenia interaktywne, nagrania wideo czy testy sprawdzające umiejętności. Wadą takiego ogromu dostępnych materiałów jest fakt, że ciężko wśród nich znaleźć te naprawdę wartościowe i oddzielić je od tych, które niewiele wnoszą do toku nauki. Niestety, jakość wielu treści zamieszczanych w internecie pozostawia wiele do życzenia, a osoby, które się na tym nie znają, mogą nie wyłapać występujących w nich błędów.

Samodzielną naukę języka można znacznie przyspieszyć poprzez oglądanie treści stworzonych w języku angielskim, niemieckim czy francuskim. Słuchając podcastów i filmów nagranych przez native speakerów, można znacznie poszerzyć swoje umiejętności, zapoznać się z nowym słownictwem i osłuchać z prawidłowym akcentem. Dlatego do nauki języka angielskiego warto wykorzystać choćby serwis YouTube – można na nim znaleźć także darmowe lekcje języka, tworzone przez profesjonalistów. Takie nagrania cieszą się ogromną popularnością i pomogły w nauce języka tysiącom osób. Dobrze jest też oglądać angielskie filmy i seriale – w ten sposób nie tylko można przyjemnie spędzić czas, ale także osłuchać się z żywym językiem, używanym na co dzień w konwersacji.

Ucząc się przez internet na własną rękę, nie trzeba wydawać pieniędzy i można samemu zdecydować, na jakich treściach chce się skoncentrować. Dla osób niewystarczająco zmotywowanych taki tryb nauki może okazać się pułapką – brak osoby, która zweryfikuje postępy i wytknie błędy może po czasie zniechęcić i spowodować przerwanie nauki.

Nauka języka online – szkoła językowa

Osoby, które mają przeznaczony pewien budżet na naukę języka online, powinny zrezygnować z nauki na własną rękę i zainteresować się ofertami szkół językowych online. W zajęciach można wziąć udział w każdym miejscu, w jakim aktualnie się przebywa i nie trzeba tracić czasu na dojazdy, jak w przypadku nauki w szkołach stacjonarnych.

Prawda jest taka, że do udziału w zajęciach wystarczy komputer z dostępem do internetu, odrobina spokoju i chęć nauki.

Uczniowie uczestniczący w lekcjach w szkole językowej online uczą się pod czujnym okiem nauczyciela, który natychmiast wyłapuje popełnione błędy, zapobiegając ich utrwalaniu. To bardzo ważne, bowiem profesjonalny lektor jest w stanie wskazać, na jakich obszarach nauki powinien skupić się konkretny uczeń, nad czym musi jeszcze popracować, a co idzie mu najlepiej.

Większość osób uczących się języka obcego online to ludzie, którzy posiadają pracę, życie prywatne i związane z nimi obowiązki. Dlatego zajęcia w szkole językowej online można bez żadnych przeszkód dopasować do swojego grafiku. Taka elastyczność oferty jest bardzo ważna, pozwala bowiem efektywnie zarządzać swoim czasem i wykorzystać go do maksimum.

Materiały do nauki, dostarczane przez szkoły językowe, są interesujące i ciekawe. Angażują do nauki języka w atrakcyjny, pozbawiony nudy sposób. Kursanci zyskują pewność, że korzystają z treści przygotowanych przez profesjonalistę, wolnych od błędów i niedoskonałości. Nie muszą ich weryfikować, jak ma to miejsce w przypadku samodzielnej nauki.

Podsumowując, osoby które chcą poszerzyć swoje zdolności językowe, powinny rozważyć uczestnictwo w zajęciach szkoły językowej online. Nauka na własną rękę także może być efektywna, jednak wymaga dużo samozaparcia i zaangażowania.