Czy warto uczyć się języka obcego online?

Czasy pandemii sprawiły, że ogromna ilość ludzi coraz większą część spraw załatwia przez internet. W sieci coraz częściej robimy zakupy, rozmawiamy ze znajomymi lub opłacamy rachunki. Ograniczenia w możliwości wychodzenia z domu zmotywowały niektórych do zdobywania wiedzy w zaciszu czterech ścian własnego domu. To pozwala na bardzo produktywne wykorzystanie wolnego czasu i zdobycie nowych umiejętności. Wiele osób jednak dość sceptycznie podchodzi do nauki języka online. Czy słusznie?

Nauka języka online – to dla każdego!

Każda osoba, która zastanawia się, czy nauka w szkole językowej online to dobry sposób, powinna pozbyć się swoich wątpliwości. Wariantów nauki online jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie. Można zdecydować się na lekcje indywidualne bądź grupowe, w zależności od tego, jaka opcja jest bardziej komfortowa. Zajęcia zdalne wbrew pozorom mogą być przeprowadzone nie mniej profesjonalnie niż w szkole stacjonarnej. Dodatkowo, nauka przez internet jest dobrą opcją dla każdego – niezależnie od wieku, umiejętności językowych czy preferencji. Z takiej możliwości ucieszą się także osoby, które są zbyt nieśmiałe by zapisać się na zajęcia w grupie osób w trybie stacjonarnym bądź też potrzebują skupienia i ciszy, by dobrze przyswoić wiedzę.

Warto podkreślić fakt, że nawet osoby, które nigdy nie miały najmniejszej styczności z językiem angielskim, niemieckim czy francuskim, mogą uczestniczyć w zajęciach w szkole językowej. Lekcje tam odbywają się na różnych poziomach zaawansowania, a uczniowie przed przystąpieniem do zajęć często wypełniają test, który pozwoli na określenie ich poziomu umiejętności.

Tak więc, jak widać, przez internet może uczyć się każdy. I patrząc po tym, że z roku na rok zajęcia online cieszą się coraz większą popularnością, korzysta z tego duża liczba klientów.

Nauka języka online – zalety

Nauka online ma tę główną zaletę, że na zajęcia można zalogować się z każdego miejsca. Nie ma znaczenia czy aktualnie przebywa się na wycieczce, w hotelu czy na wyjeździe służbowym – wystarczy dostęp do internetu i można brać udział w zajęciach. Tempo nauki przez internet można indywidualnie dostosować do swoich możliwości i potrzeb.

Ważną zaletą lekcji online jest duża elastyczność. Zajęcia odbywają się zarówno rano, jak i popołudniu czy wieczorem, dzięki czemu każdy może dostosować je do swojego rytmu dnia. Ma to ogromne znaczenie wśród osób, które łączą naukę z pracą i muszą ustalić sobie pasujący grafik. Znalezienie szkoły internetowej, w której zajęcia odbywają się w nietypowych porach – na przykład wcześnie rano bądź późnym popołudniem, nie powinno stanowić żadnego problemu.

Warto też wspomnieć, że o ile zajęcia odbywają się w ustalonych wcześniej godzinach, o tyle uczniowie do materiałów mają dostęp przez cały czas. Dzięki temu mogą oddać się nauce w każdej chwili, kiedy tylko mają taką chęć i potrzebę. Warto również wspomnieć o wysokiej jakości takich materiałów. Darmowych stron z treściami do nauki języka jest w internecie wiele, niemniej jednak ich weryfikacja przez osoby, które do tej pory nie miały styczności z danym językiem, może być niemożliwa. W przypadku szkoły językowej uczeń ma pewność, że materiały, którymi dysponuje, zostały stworzone przez profesjonalistów i pozbawione są błędów.

Cena kursu językowego online

Nauka języka online wcale nie musi być kosztowna – nierzadko kurs językowy w sieci jest tańszy, niż ten w szkole stacjonarnej. Szkoła językowa, która działa online, nie ponosi kosztów wynajęcia sal lekcyjnych czy wydruku materiałów, które udostępnia uczniom w formie elektronicznej. Nie ponosi także kosztów ogrzewania, zużycia prądu i wody. Brak tego typu kosztów sprawia, że cena kursu może być znacznie bardziej korzystna dla uczniów.

Szeroki zakres usług online

Jeśli chodzi o szkoły językowe online, to zakres ich usług jest bardzo zróżnicowany. Większość uczniów decyduje się na naukę popularnych języków, takich jak angielski, niemiecki czy francuski. Jednak osoby, które chcą nauczyć się posługiwania rzadkim, egzotycznym językiem, także nie powinny mieć problemów ze znalezieniem szkoły, która oferuje kurs w tym kierunku.

W szkołach stacjonarnych bywa tak, że przy małej liczbie chętnych na rozpoczęcie danego kursu, zostaje on odwołany z tego względu, że staje się dla szkoły nierentowny. Niższe koszty eksploatacyjne kursów online sprawiają, że są one opłacalne nawet przy niewielkiej grupie studentów.

Chętni do nauki języka mogą swobodnie wybierać spośród kursów indywidualnych i grupowych – w zależności od swoich upodobań. Jeśli chodzi o naukę języków, można wybrać kursy ukierunkowane na poznawanie jednej, określonej umiejętności – na przykład mowy – bądź też ogólne. Często w ofercie szkół językowych znajdują się także kursy zgłębiające tajniki języka biznesowego lub zawodowego.

Sprawę trzeba jednak postawić jasno – osoby chętne do nauki języka online muszą wykazać cierpliwość i zaangażowanie. Brak chęci do nauki potrafi sprawić, że nawet najlepszy kurs online okaże się nieskuteczny.