Nauka języka obcego online

tele-nauka.pl

O nauce języka obcego w internecie krąży wiele opowieści, często niesprawiedliwych i nieprawdziwych. Warto się z nimi rozprawić, bowiem e-learning w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularny. Ludzie coraz częściej decydują się na poszerzanie swoich zdolności językowych za pośrednictwem sieci. Niektórzy decydują się na zdobywanie wiedzy na własną rękę, inni z kolei zapisują się na grupowe zajęcia w szkole językowej online. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego sposobu zdobywania wiedzy.

Czy nauka przez internet musi być nauką samodzielną?

Wielu osobom wydaje się, że nauka języka obcego w sieci musi odbywać się na własną rękę. I rzeczywiście, w internecie nie brakuje stron, które oferują darmowe materiały, dzięki którym można doskonalić swoje umiejętności językowe. Jednak nauka online może przybierać różne formy i nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Inną opcją są wirtualne szkoły językowe, które oferują naukę angielskiego, niemieckiego, francuskiego i innych, mniej popularnych języków. I o ile efekty samodzielnej nauki bywają różne – nie zawsze zadowalające – to jednak pilna nauka w wirtualnej szkole językowej z pewnością przyniesie wymierne efekty. Lekcje odbywają się tutaj z lektorem – często native speakerem – który kontroluje postępy uczniów i na bieżąco poprawia ich błędy, by nie uległy utrwaleniu. Lektor czuwa nad doborem tematów i ćwiczeń, by przybierały one jak najbardziej interesującą dla uczniów formę. Kontroluje sytuację i wskazuje uczestnikom kursów, na jakie zagadnienia powinni zwrócić uwagę.

Jak więc widać, nauka online nie zawsze musi być nauką samodzielną.

Czy nauka online jest skuteczna?

Mnóstwo osób przekonanych jest, że nauka w sieci jest mniej efektywna niż zajęcia w szkołach stacjonarnych. To także jest mitem, który bierze się z nieznajomości faktów. Pomimo tego, że zajęcia online to normalne lekcje, prowadzone w profesjonalny sposób przez zawodowych nauczycieli, to jednak wciąż wiele osób przedkłada nad nie lekcje w trybie stacjonarnym. Cóż, mają do tego prawo…

Nie da się stwierdzić, że zajęcia online i zajęcia w szkole stacjonarnej są takie same. Różnice oczywiście występują, jednak niekoniecznie na niekorzyść kursów internetowych.

Różnice te bowiem nie wpływają na skuteczność nauki, a raczej na jej sposób. Uczniowie online mają ciągły dostęp do materiałów, więc wiedzę mogą przyswajać w każdej wolnej chwili. Na lekcje mogą zalogować się z każdego miejsca na ziemi, wystarczy, że dysponują dostępem do internetu. Nauka języka online pozwala na prowadzenie swobodnej konwersacji i w niczym nie jest gorsza, niż lekcje stacjonarne. Trzeba podkreślić fakt, że efektywność nauki będzie w dużej mierze zależeć od samych uczniów. Osoby nastawione na zdobywanie wiedzy i poszerzanie swoich horyzontów, z pewnością zdołają zgłębić tajniki języka podczas nauki online. Z kolei nawet najlepsze zajęcia w szkole stacjonarnej nie pomogą, jeśli ktoś nie wykazuje najmniejszych chęci do nauki.

Czy nauka języka online jest droga?

Opowieści o wysokich kosztach kursów językowych online można włożyć między bajki. Podkreślić trzeba jasno – nauka online jest zazwyczaj sporo tańsza niż uczestnictwo w lekcjach w szkole stacjonarnej. Wszystko dlatego, że szkoły językowe online mają znacznie ograniczone koszty działalności – nie ponoszą wydatków na wynajęcie sal lekcyjnych, nie muszą opłacać rachunków za zużycie prądu czy wody. To właśnie te mniejsze koszty własne pozwalają na zaproponowanie uczniom bardzo korzystnych cen kursów.

Jak już wspomniano, języka można także uczyć się na własną rękę. Nauka języka online może więc być całkowicie darmowa. W internecie nie brakuje różnego rodzaju stron, oferujących dostęp do darmowych materiałów, służących do nauki danego języka. Warto jednak podkreślić, że nauka “na sucho”, bez pomocy lektora, nigdy nie będzie tak skuteczna, jak zajęcia w szkole językowej. Niemniej jednak, może pomóc w poszerzaniu słownictwa czy opanowaniu zasad gramatyki.

Czy lekcje online są tylko dla młodych?

Wiele osób jest niesłusznie przekonanych, że nauka języka online przeznaczona jest raczej dla młodszych osób, sprawnie poruszających się w sieci. Trzeba jasno powiedzieć – w internecie może się uczyć każdy!

Wystarczy kilka lekcji z obsługi komputera, by zajęcia w szkole online nie stanowiły żadnego problemu. W dzisiejszych czasach wiek nie jest żadnym ograniczeniem, a na lekcje w szkołach językowych uczęszczają nawet starsi ludzie. Nie mają oni żadnego problemu z obsługą programów do prowadzenia zajęć, bez żadnych problemów posługują się kamerą i mikrofonem, by prowadzić konwersacje z grupą. Wiek nie jest powodem do wstydu. Jest nim samoograniczanie się i brak ambicji. Chęć poszerzania swoich horyzontów – nawet w wieku podeszłym – zasługuje wyłącznie na pochwałę.

Podsumowując, na temat nauki języka online krąży wiele mitów. Jak widać, w większości wynikają one z niewiedzy. Warto się z nimi rozprawić raz na zawsze, by przekonać się, że języka obcego można nauczyć się także w internecie.