O hiszpańskiej corridzie słów kilka

Hiszpania znana z gorącego słońca, pasjonujących tańców oraz smakowitych dań jest krajem o bogatej kulturze, który stanowi punkt docelowy dla podróżników z całego świata. Hiszpania oferuje szeroką gamę atrakcji turystycznych, wydarzeń sportowych oraz kulturalnych. Udział w tych imprezach biorą zarówno mieszkańcy kraju jak i turyści. Jedną z najbardziej popularnych atrakcji, głęboko zakorzenioną w kulturze Hiszpanii, stanowi hiszpańska corrida czyli walki byków.

Corrida jest tradycyjną formą rozrywki, z której Hiszpania znana jest na całym świecie. Od wieków przyciąga ona turystów z różnych krajów. Wydarzenie to nie jest tylko uznawane za formę sportu, ale jest także ważnym elementem fiesty hiszpańskiej. Liczne festiwale corrida organizowane są w wielu miastach na wielu arenach, zaś publiczności i torreadorom (torreador – każdy uczestnik corridy, który jest zaangażowany w walkę z bykiem) towarzyszą podczas tych walk byków ogromne emocje.

Pierwsza corrida odbyła się na cześć Alfonsa VIII w 1133 roku. Jest to widowisko w trakcie którego byk walczy z „matadorem” starając się go pokonać i odpierając jego ataki. Matador stanowi głównego torreadora corridy, pełni on najważniejszą rolę w walce z bykiem i to on zadaje bykowi ostateczny, śmiertelny cios szpadą. W trakcie walki matador nosi świetlisty stój, często bogato haftowany i ozdobiony cekinami.

Początkowo walki byków cieszyły się największą popularnością wśród arystokracji. Obecnie jest to festiwal popularny nie tylko w Hiszpanii, ale też innych krajach np. krajach Ameryki Łacińskiej, Francji oraz Portugalii. W Hiszpanii tysiące ludzi gromadzi się na tzw. „Plazas de Toros” czyli arenach gdzie odbywają się widowiskowe walki byków z udziałem torreadorów. Do torreadorów oprócz matadora zalicza się również „picadora” (którego zadaniem jest wbijanie lanc) oraz „banderilleros” (którzy wbijają w zwierzę specjalne krótkie włócznie).

Corrida stanowi ważny element kultury hiszpańskiej i można ją uznać za istotny symbol tego kraju. Od wieków sztuka walki byków wpływała na literaturę oraz sztukę hiszpańską. Od wielu lat trwa jednak spór o corridę, która ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Zwolennicy podkreślają artystyczny aspekt corridy, przeciwnicy zaś twierdzą, iż jest to torturowanie niewinnych zwierząt. Pomimo sporów widowiska wciąż jednak się odbywają i przyciągają rzesze turystów oraz Hiszpanów.

Artystyczny wymiar corridy związany jest z pokazami zręczności i umiejętności jej matadorów. Do najsłynniejszych matadorów zaliczyć możemy takie postacie jak  Luis Miguel Dominguín, Manuel Laureano Rodríguez Sánchez (Manolete) i Cristina Sánchez. W zależności od osiągnięć matadorów oraz miejsca corridy ceny biletów na to widowisko wahają się od kilkunastu do kilkuset euro. Mimo popularności corridy z badań wynika, iż około 80% Hiszpanów sprzeciwia się tej tradycji.

Szczegółowy przebieg walki byków
Każda walka byków z torreadorami składa się z kilku uświęconych tradycją etapów. Na arenę wpuszcza się specjalnie hodowanego do tego celu byka. Następnie torreadorzy drażnią byka wykorzystując do tego żółto-różowe płachty. Kolejny ruch należy do pikadora, którego zadaniem jest wbicie lancy w garb tłuszczu na karku byka. Gdy to się udaje do dzieła przystępują banderilleros, którzy w to samo miejsce starają się wbić swoje włócznie.

Właściwe trafienia torreadorów powodują, iż byk zwalnia. Celem tych wszystkich etapów jest osłabienie mięśni karku byka, jego zmęczenie i spowolnienie, które umożliwia matadorowi zadanie ostatecznego ciosu szpadą. Właściwie zadany cios przerywa rdzeń kręgowy i walka z bykiem kończy się zwycięstwem torreadorów. Jeśli matador powali byka jednym ciosem zyskuje poklask widowni oraz ma prawo odciąć na pamiątkę ucho, a czasem też ogon byka.

Zwolennicy corridy podkreślają, iż jej piękno polega na harmonijnym łączeniu ze sobą choreografii, muzyki oraz kostiumów. Tradycja corridy od lat inspirowała malarzy, pisarzy czy też kompozytorów. Powstały na jej podstawie takie dzieła jak cykl grafik Francisco Goi Tauromachia czy powieści i opowiadania Ernesta Hemingwaya. Również w dziełach Pablo Picasso czy Salvadora Dali pojawiały się motywy corridy.

Źródła:
https://wiesci-z-hiszpanii.pl/corrida-w-hiszpanii-harmonogram-i-lokalizacje/
https://www.agatauczy.pl/hiszpanskie-zwyczaje/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Korrida#Walka

Share