
17 marca w Irlandii, ale również innych krajach świata, obchodzony jest Dzień Świętego Patryka. Święty Patryk uznawany jest za patrona Irlandii, a 17 marca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, jest to święto narodowe oraz religijne Irlandczyków. Święty Patryk jest najbardziej znany z tego, że nawrócił Irlandczyków na chrześcijaństwo. Głosząc wartości chrześcijańskie używał trójlistnej koniczyny (shamrock) do tłumaczenia istoty Trójcy Świętej.
Dzień Patrona Irlandii od lat kojarzy się z kolorem zielonym, ponieważ Irlandia to trawiasta wyspa. Często nazywa się ją „Zieloną Wyspą” lub też „Szmaragdową Wyspą”. Kolor zielony jest narodowym kolorem Irlandii i symbolizuje również trójlistną koniczynę, która jest także symbolem tej wyspy. W dniu 17 marca w wielu krajach obchodzących Dzień Świętego Patryka dominuje kolor zielony w najróżniejszych odmianach i zastosowaniach.
Na przykład w Irlandii w tym dniu namiętnie pije się zielone piwo. Tradycja farbowania piwa na zielono nie pochodzi jednak ze Szmaragdowej Wyspy, ale ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Niemniej picie zielonego piwa przyjęło się podczas obchodów tego dnia prawie na całym świecie. Nie tylko piwo ma w tym dniu kolor zielony. W wielu restauracjach można znaleźć zielone burgery, kawy, ciasta czy też makarony.
Kolejną ciekawą tradycją związaną z tym dniem jest farbowanie na zielono rzeki Chicago w mieście Chicago w USA. Fragment rzeki przebiegający w ścisłym centrum staje się 17 marca jaskrawo zielony. Nie jest to oczywiście zjawisko naturalne, lecz wywołane przez człowieka. Do rzeki wrzucany jest pomarańczowy barwnik, który w kontakcie z wodą zabarwia ją na zielono. Dokładny skład barwnika pozostaje tajemnicą jednak wiadomo, że jest on pochodzenia roślinnego. Woda w rzece uzyskuje zieloną barwę na około 5 godzin.
Dzień Świętego Patryka to nie tylko zielony kolor, ale również świętowanie przy tańcu i muzyce. W tym dniu na ulicach miast słychać dźwięki skrzypiec, bębnów i fletów. Ludzie na ulicach i w pubach tańczą tradycyjne tańce irlandzkie m. in. „Irish step dance” polegający na tym, że wykonuje się szybkie ruchy nogami do skocznej muzyki przy zachowaniu nieruchomej górnej połowy ciała.
Z Irlandią kojarzyć należy też małego zielonego skrzata o nazwie „Leprechaun”. Oficjalnie według legendy skrzaty strzegą garnca złota, który jest ukryty na końcu tęczy. Osoba której uda się złapać skrzata może liczyć na to, że spełni on jej trzy życzenia w zamian za odzyskanie wolności. Obecnie Leprechauny uznawana są za symbol szczęścia i humoru. W Dniu Świętego Patryka ludzie przebierają się za nie, a figurki Leprechauna pojawiają się w barach i na ulicach.
Kolejnym sposobem na radosne obchodzenie tego święta są uliczne parady i korowody przebierańców. Największe parady odbywają się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, ponieważ występuje tam duże skupienie ludności pochodzenia irlandzkiego. Najstarsza i najbardziej znana parada odbywa się w Nowym Jorku. Po raz pierwszy odbyła się ona już w 1762 roku. Huczne parady odbywają się także oczywiście w Dublinie (stolica Irlandii) oraz Londynie czy też Buenos Aires.
Inną tradycją związaną z tym dniem jest zwyczaj picia whiskey. Szklanka whiskey ma nawet swoją własną nazwę czyli „dzban Patryka”. Za tą tradycją stoi legenda jakoby Święty Patryk postraszył karczmarkę, która nie napełniała szklanek whiskey do pełna, że w jej gospodzie pojawią się potwory. Od tego czasu karczmarka już nigdy nie oszukiwała i zawsze nalewała tego szlachetnego trunku do pełna.
W wielu miejscach na świecie w celu uświęcenia Dnia Świętego Patryka podświetla się znane budynki i miejsca na zielono. Na przykład w Polsce w Gdańsku oświetla się na zielono Kotwicę oraz wiadukty (przy Galerii Bałtyckiej oraz przy Polsat Plus Arenie). Na mniejszą skalę dzień ten obchodzi się również w polskich szkołach gdzie uczniowie przebierają się na zielono oraz biorą udział w przedstawieniach czy warsztatach poświęconych temu świętu.
Dzień Świętego Patryka to święto o głębokim znaczeniu religijnym oraz kulturowym. 17 marca jest dniem śmierci irlandzkiego misjonarza. Początkowo dzień ten upamiętniał nawrócenie Irlandczyków na religię chrześcijańską, z czasem stał się również celebracją irlandzkiej kultury, historii i tradycji. Jest to celebracja pełna muzyki, tańca, radości oraz irlandzkich symboli za jakie uznaje się shamrock (trójlistna koniczynka) oraz Leprechauna.
Źródła:
https://www.przewodnik-usa.pl/dzien-sw-patryka-w-chicago/
https://talkersi.pl/dzien-swietego-patryka/
https://www.national-geographic.pl/nauka/dzien-swietego-patryka/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_%C5%9Awi%C4%99tego_Patryka