Skuteczne metody nauki słownictwa

Nauka słownictwa odgrywa ogromną rolę w przyswajaniu każdego języka. Posiadanie bogatego zasobu słówek nie tylko zwiększa nasze umiejętności komunikacyjne, ale także rozwija umiejętność czytania czy też słuchania ze zrozumieniem. Podczas uczenia się słówek należy nie tylko skupiać się na przyswajaniu nowych jednostek leksykalnych, ale także utrwalać słownictwo już wcześniej poznane.

Niestety należy pamiętać o tym, iż nauczenie się kilkunastu słówek i ich sprawne wykorzystanie w trakcie lekcji często nie oznacza jednak trwałego sukcesu. Bez utrwalania posiadanych zasobów leksykalnych bardzo prawdopodobne staje się, iż za tydzień lub dwa nie będziemy już pamiętać tych wyrazów. Trzeba więc stosować techniki, które sprawią iż zdobyta nierzadko z wielkim trudem wiedza zostanie z nami na dłużej.

Najbardziej rozpowszechnione metody nauki i utrwalania słownictwa
Przyklejanie karteczek – jest to metoda dosyć czasochłonna, ale pozwala nam na wizualizację słówek, także jest bardzo korzystna dla wzrokowców. Wykorzystując małe przylepne karteczki wypisujemy na nich słówka oznaczające przedmioty jakie mamy w domu np. „lustro=mirror”, a następnie naklejamy je na te przedmioty Minusem tej metody jest fakt, iż poznajemy słownictwo w ograniczonym zakresie uwzględniając jedynie rzeczy, które mamy w domu.

Tworzenie fiszek – wycinamy z papieru małe karteczki, na których zapisujemy zwrot lub wyrażenie, które chcemy przyswoić. Na drugiej stronie karteczki zapisujemy jego polskie tłumaczenie. Jest to metoda o tyle korzystna, że naukę z fiszkami możemy stosować w każdej wolnej chwili i praktycznie w każdym miejscu. Może to być kanapa w domu podczas reklamy w telewizji czy też autobus miejski podczas dojazdu do pracy. W obecnych czasach oprócz samodzielnego tworzenia fiszek można je też zakupić w księgarniach językowych.

Aplikacje do nauki słownictwa – współczesne czasy i rozwój technologiczny zapewniają kursantom dostęp do różnorodnych aplikacji i stron internetowych przydatnych w nauce nowych słówek. Do najbardziej popularnych zaliczyć można Duolingo, Busuu czy też Fiszkotekę. Na stronie Fiszkoteki można stworzyć własne zestawy lub też skorzystać z tak zwanych „gotowców” ofererowanych przez stronę. Duolingo jest dostępne także na telefonie więc umożliwia naukę praktycznie z każdego miejsca na świecie.

Rysowanie – metoda korzystna zwłaszcza dla osób, które są wzrokowcami. Nie wymaga ona posiadania wielkiego talentu plastycznego. Polega na rysowaniu wszystkiego co kojarzy nam się z danym wyrazem lub całym zwrotem. Mogą to być scenki, rysunki schematyczne, kolorowe lub wykonane ołówkiem czy też długopisem. Warto jest prowadzić specjalny zeszyt, który umożliwi nam uporządkowanie swoich rysunków i przedstawionego w ten sposób słownictwa.

Oglądanie filmów i seriali – działania te mają na celu osłuchanie się z językiem, który próbujemy przyswoić. Jest to edukacja z wykorzystaniem tak zwanych materiałów autentycznych. W tym przypadku uczymy się słów w kontekście co zwiększa szanse na ich zapamiętanie, jak również oswajamy się z ich brzmieniem i prawidłową wymową. Co więcej jest to bardzo przyjemny sposób, który pozwala nam na naukę połączoną z relaksem oraz rozwijaniem swoich pasji.

Słuchanie muzyki, audiobooków i podcastów – ten sposób uczenia również pozwala nam na realizację naszych pasji i zainteresowań. Należy dobierać takie nagrania, które spełniają powyższe kryteria. Podczas słuchania tych nagrań możemy się też oswajać z różnymi akcentami, słownictwem formalnym, nieformalnym czy też slangiem. Uczymy się znaczenia wyrazów w kontekście oraz przy okazji rozwijamy umiejętność słuchania ze zrozumieniem.

Listy słówek – to najbardziej tradycyjna i przez niektórych metodyków określana jako przestarzała metoda uczenia się nowych słów i wyrażeń. Polega na tworzeniu listy słówek, których chcemy się nauczyć wraz z ich tłumaczeniami. Następnie poprzez wielokrotne powtarzanie lub zapisywanie staramy się je po prostu zapamiętać. Mimo krytyki z jaką się obecnie ta metoda spotyka to jednak są kursanci dla których jest to najlepszy i sprawdzony w ich przypadku sposób zdobywania wiedzy.

Nauka słów w kontekście – to jedna z najbardziej zachwalanych metod mająca na celu powiązane nowych elementów leksykalnych z już przez nas posiadanym zasobem słownictwa. Nowe słowo, którego chcemy się nauczyć rozpisujemy w zdaniu czyli tak zwanym kontekście. Staramy się uczyć zapamiętując całe zdania oraz ich użycie sytuacyjne. Metodycy zalecają także tworzenie zdań zabawnych oraz nietypowych dzięki czemu poprzez wprowadzenie elementów humoru łatwiej się nam je zapamiętuje.

Podsumowanie
Wyżej opisane metody to tylko te, które są najbardziej popularne i najczęściej stosowane. Istnieje jeszcze wiele sposobów przyswajania i utrwalania słownictwa. Nie można jednak stwierdzić, która z powyższych metod jest najskuteczniejsza. W zależności od osobowości i motywacji kursanta każda z powyższych technik może okazać się efektywna. Należy jednak pamiętać, iż przyswajane słówka trzeba utrwalać tak aby nasz wysiłek włożony w ich naukę nie poszedł na marne.

Źródła:
https://blog-eangielski.pl/jak-skutecznie-uczyc-sie-nowych-slowek-w-jezyku-angielskim-metody-nauki-slownictwa/
https://talkersi.pl/nauka-slowek-angielski/
https://www.britishcouncil.pl/blog/6-sposobow-na-nauke-angielskich-slowek

Share