
Studia za granicą, a znajomość języka angielskiego
Studia za granicą mogą stać się ekscytującą przygodą, która będzie miała bardzo pozytywny wpływ na dalsze życie zawodowe młodego człowieka. Oprócz typowych studiów licencjackich oraz magisterskich zagraniczne uczelnie oferują też bogaty wybór staży i wymian międzynarodowych, które pozwalają choć na krótki czas zapoznać się z kulturą i życiem w innym kraju.
Przyjęcie na studia w innym kraju wiąże się jednak z koniecznością spełnienia konkretnych wymagań, z których najważniejszym jest znajomość języka danego kraju lub też języka angielskiego w przypadku kierunków prowadzonych po angielsku. Znajomość tą potwierdza się poprzez zdanie odpowiednich testów językowych organizowanych przez uczelnię lub też posiadanie certyfikatów językowych takich jak na przykład CEA.
Dlatego też planując takie wyzwanie jakim jest nauka w innym kraju warto już od najmłodszych lat skupić się na nauce języka angielskiego. Początkowo to rodzice powinni wyznaczać kierunek rozwoju młodego człowieka, jednakże na poziomie liceum to uczeń już indywidulanie powinien przykładać ogromną rolę do rozwijania swoich umiejętności językowych poprzez naukę własną, a także przy pomocy specjalistów jakimi są lektorzy np. w szkołach językowych.
Studia w Danii
Dania uznawana jest za kraj, w którym żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie. Studiując w Danii można zapoznać się ze skandynawskim modelem życia, który różni się znacznie od modelu panującego w Polsce. Dobra znajomość języka angielskiego pozwala na bezproblemową komunikację, ponieważ 80% społeczeństwa duńskiego posługuje się tym językiem. Co istotne studia w Dani są też bezpłatne.
Państwo duńskie wspiera studentów w nauce. Pracując w trakcie studiów można liczyć na dofinasowanie ze strony państwa, które wynosi około 820 euro miesięcznie. Studia w Danii skupiają się także na rozwoju osobistym oraz rozwijaniu umiejętności praktycznych. Wchodząc na rynek pracy nawet studenci świeżo po studiach mogą w tym kraju liczyć na dobrze płatną pracę.
Studiowanie w Danii wiąże się z wieloma zaletami m.in. w trakcie studiów dominuje podejście praktyczne, materiał teoretyczny wprowadzany jest w niewielkich ilościach i sprawdzany poprzez udział w projektach czy wykonywanie zadań praktycznych. Kontakt z wykładowcami odbywa się na stopie nieformalnej dlatego też często traktowani są oni przez studentów jako doradcy czy nawet koledzy, z którymi można iść na piwo.
Studiując na kierunkach anglojęzycznych można obracać się w międzynarodowym środowisku. Pozwala to na nawiązanie znajomości, które mogą okazać się przydatne w przyszłości podczas pracy zawodowej, jak również uczy współpracy z przedstawicielami różnych kultur. Rozwijane są postawy tolerancji, kreatywności, współpracy, które umożliwiają studentom osiągniecie sukcesu w środowisku biznesowym już nawet w trakcie studiów.
Co jest istotne podczas aplikowania na studia w Danii?
Duńskie uczelnie dużą rolę przykładają do motywacji studenta oraz jego osobowości. Dlatego też należy bardzo dobrze przyłożyć się do napisania listu motywacyjnego oraz zdobyć referencje od swoich poprzednich wykładowców czy też nauczycieli. Aplikując na studia licencjackie ważne jest również zdanie testu z języka angielskiego o nazwie Kastu, który jest testem bezpłatnym i uznawanym przez większość uczelni.
Aplikując na studia licencjackie do formularza Kastu należy dołączyć też tak zwany wypis ocen oraz liczbę godzin zegarowych jaka przypadała na dany przedmiot przez trzy ostatnie klasy liceum czyli z klasy 4, 3 i 2. Aplikując na studia magisterskie niezbędne jest zdanie testów językowych wymaganych przez uczelnię, są to głównie IELTS lub TOEFL, ale nie tylko one. Należy zorientować się jakich certyfikatów wymaga wybrana przez nas uczelnia.
Na stronie internetowej kastu.pl można znaleźć więcej informacji dotyczących aplikacji na duńskie uniwersytety oraz wskazówki mogące pomóc nam w napisaniu listu motywacyjnego. Strona umożliwia również zamówienie bezpłatnych instrukcji z przykładami mających na celu ułatwienie wypełnienia koniecznej dokumentacji. Znajdują się tam również opinie polskich studentów, którzy skorzystali z możliwości studiowania w Danii.
Źródła:
https://www.elabedu.eu/pl
https://kastu.pl