Jak uczyć się języka online?

tele-nauka.pl

Przez internet w dzisiejszych czasach można załatwić wiele spraw: zrobić zakupy, zapłacić rachunki, znaleźć znajomych czy poszukać ważnych informacji. Coraz częściej można także spotkać się z opiniami, że w sieci można skutecznie nauczyć się języka obcego. Czy to prawda? Zdecydowanie tak!

Nauka języka online – zalety

Nauka języka obcego online – niezależnie od tego czy chodzi o język angielski, niemiecki czy francuski – wiąże się z dużą oszczędnością czasu. Dojazd na lekcje odbywające się w trybie stacjonarnym może zająć wiele minut, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi poruszanie się w dużym mieście, korki, poszukiwanie miejsca parkingowego, oczekiwanie na środek komunikacji miejskiej… W tej sytuacji lekcja, która trwa czterdzieści pięć minut, zabiera przynajmniej dwa razy tyle czasu. W przypadku lekcji online, zalogować można się z każdego miejsca, w którym aktualnie się przebywa.

Wiąże się z tym kolejna zaleta nauki języka obcego online. Niezależnie od tego, gdzie się akurat jest – w autobusie, na wakacjach, we własnym salonie – uczestniczyć w lekcjach online można zawsze. Zajęcia nie przepadają w sytuacji nagłego wyjazdu, choroby czy innych sytuacji losowych. Dodatkowo, nie traci się pieniędzy na dojazdy, a ewentualne braki w materiale można nadrobić w każdej chwili.

Jak uczyć się języka w sieci?

Wariantów nauki języka obcego w sieci jest naprawdę wiele. Można zdecydować się na samodzielne poszukiwanie materiałów bądź też zapisać się na zajęcia do jednej z wielu szkół językowych działających zupełnie online.

W internecie działa mnóstwo stron oferujących materiały do samodzielnej nauki języka. Wiele z nich to naprawdę profesjonalne miejsca, dzięki którym znacznie można poszerzyć swoje umiejętności lingwistyczne. Czy mogą jednak równać się z nauką pod okiem profesjonalnego nauczyciela?

Wady i zalety samodzielnej nauki języka

Samodzielna nauka z pewnością jest warta wzięcia pod uwagę, choćby z tego względu, że dostępność darmowych materiałów jest bardzo szeroka. Dlatego brak dodatkowych środków finansowych na naukę języka nie jest tutaj żadną przeszkodą.

Kolejną zaletą samodzielnej nauki jest to, że nikt nie narzuca tempa, w jakim należy zdobywać nowe umiejętności. Można uczyć się dokładnie tyle, ile się chce i czego się chce. Tutaj jednak czai się pułapka – do samodzielnej nauki potrzeba sporej ilości motywacji, trzeba wiedzieć, na jakie zagadnienia zwrócić uwagę i kontrolować swoje postępy – w przeciwnym razie, można szybko osiąść na laurach i zaniechać nauki.

Jeśli chodzi o wady samodzielnej nauki, to niestety, można wymienić ich całkiem sporo. Brak programu nauki dla niektórych osób może wydawać się zaletą, niemniej jednak ciężko zaprzeczyć, że został on opracowany przez profesjonalistów, którzy wiedzą, w jakiej kolejności najlepiej zaznajamiać się w językiem, by nauka przebiegała efektywnie. Osoby, które samodzielnie decydują o tym, czego się uczą, mogą osiągać znacznie gorsze efekty. Brak nauczyciela oznacza, że nikt nie kontroluje postępów ucznia, nie zachęca do porozumiewania się przy użyciu języka obcego – co może znacznie spowolnić postępy w nauce. Dla ucznia bowiem bardzo ważna jest informacja zwrotna – obecność osoby, która poprawi popełnione błędy, wskaże, nad czym najlepiej jeszcze popracować. Trzeba pamiętać, że błędy, których się nie poprawia, zazwyczaj ulegają utrwaleniu i po czasie ciężko jest je skorygować.

Szkoła językowa online – czy warto?

Alternatywą dla nauki języka na własną rękę, jest udział w zajęciach w wirtualnej szkole językowej. To rozwiązanie posiada wiele zalet, o których warto opowiedzieć.

Jedyną wadą tego rozwiązania jest fakt, że zajęcia w szkole językowej nie są darmowe. W zależności od rodzaju kursu i jego zakresu, trzeba przygotować się na pewien wydatek – czasem niemały. Samodzielna nauka z pewnością nie generuje takich kosztów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to inwestycja w samego siebie – a takie zwracają się z nawiązką w późniejszym życiu.

Zaletą zajęć prowadzonych online przez szkołę językową jest przede wszystkim to, że są one interesujące. Nauka języka online, prowadzona przez profesjonalnego lektora, przebiega w sposób ciekawy i dynamiczny. To przyjemne spędzanie czasu połączone z nauką.

Naukę w szkole językowej online można dopasować do swoich potrzeb. Zazwyczaj oferty szkół są na tyle elastyczne, że uczestnicy zajęć mogą brać w nich udział w dowolnych, dogodnych dla siebie godzinach. Trzeba pamiętać, że wielu z nich to osoby dorosłe, które mają wiele innych zajęć, dlatego taka możliwość dopasowania zajęć do swojego grafiku to dla nich decydujący czynnik przy wyborze szkoły językowej.
Podobnie, jak nauka na własną rękę, także uczestnictwo w zajęciach szkoły językowej pomaga oszczędzać cenny czas – nie trzeba go tracić na dojazdy, a lekcje można rozpocząć w dowolnym miejscu, w jakim aktualnie się przebywa.

Trzeba także koniecznie wspomnieć o tym, że wartość merytoryczna zajęć w szkole językowej online jest ogromna – nauka przebiega pod okiem nauczyciela, który w razie potrzeby doprecyzuje przekazaną wiedzę i wskaże, do jakich obszarów nauki języka należy przyłożyć szczególną uwagę.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *