
Wielkanoc to ważne święto nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Obchodzone jest także w krajach anglojęzycznych takich jak Anglia, USA oraz Australia. Jednakże wbrew naszym oczekiwaniom Wielkanoc w tych krajach różni się nieznacznie od naszych tradycji i zwyczajów. W Polsce dbamy o porządek w naszych domach oraz przygotowujemy wielkanocny koszyczek. A jak wygląda Wielkanoc w krajach anglojęzycznych?
Święta Wielkanocne w Anglii
Brytyjczycy rozpoczynają swoje świętowanie od Wielkiego Czwartku (Maundy Thursday). W tym dniu monarcha brytyjski odwiedza wybraną przez siebie katedrę i obdarowuje swoich poddanych monetami. Rozdaje tyle monet ile obecnie liczy sobie lat. Ten dzień jest w Wielkiej Brytanii uważany za dzień jałmużny i zwrócenia uwagi na najstarszych mieszkańców kraju.
Kolejnym dniem celebracji Wielkanocy jest Wielki Piątek (Good Friday). W tym dniu w każdym angielskim domu wypieka się tradycyjne świąteczne bułeczki tzw. „hot cross buns”. Są to bułeczki z dodatkiem rodzynek oraz skórki z pomarańczy. Każda z nich udekorowana jest znakiem krzyża, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Wielki Piątek w Anglii to dzień wolny od pracy.
Wielka Sobota to dzień tradycyjnych przygotowań do Wielkanocy, nie ma ona jednak własnych ceremonii oraz tradycji. Co innego możemy powiedzieć o „Easter Sunday” czyli Niedzieli Wielkanocnej. Nie rozpoczyna się ona tradycyjnym śniadaniem lecz zabawą dla dzieci czyli tzw. „egg hunt” (polowanie na jajka). Najczęściej miejscem zabawy jest ogród lub pobliski park gdzie dorośli ukryli czekoladowe jajka. Zadanie dzieci polega na ich znalezieniu.
Świątecznym posiłkiem celebrowanym przez całą rodzinę jest niedzielny obiad. Głównym daniem jest zwykle jagnięcina, na stole znajduje się także dużo słodkich dań np. „simnel cake” czyli ciasto udekorowane 11 kulkami symbolizującymi 11 apostołów (bez Judasza). W świąteczną niedziele organizowany jest także tzw. „egg rolling” czyli zawody polegające na staczaniu jajek ze wzgórza. Wygrywa ta osoba, której jajko stoczy się bez pękniętej skorupki.
Ostatni dzień świąt „Easter Monday” czyli Poniedziałek Wielkanocny to dzień wolny od pracy, który Anglicy poświęcają na odpoczynek przy grillu w gronie rodzinnym lub też spędzają go na zakupach. Jest to dzień świątecznych wyprzedaży i sporych obniżek w sklepach. W tym dniu w Anglii nie ma tradycji oblewania się wodą jaka występuje w Polsce.
Święta Wielkanocne w Stanach Zjednoczonych Ameryki (USA)
Święta Wielkanocne nie są w USA obchodzone tak intensywnie jak w Anglii czy w Polsce. Trwają one właściwie tylko jeden dzień i jest to niedziela. Amerykanie mogą jednak poszczycić się własnymi tradycjami związanymi z tym świętem. Jednym z nich jest tworzenie tzw. „Easter bonnets” czyli wielkanocnych kapeluszy, po ubraniu których Amerykanie często biorą udział w różnych konkursach czy paradach.
Dodatkową atrakcją jest organizowane w Poniedziałek Wielkanocny przyjęcie dla dzieci w Białym Domu. W tym dniu spotykają się one z prezydentem USA na specjalnie zorganizowanym pikniku podczas którego jedną z zabaw jest „Easter Egg Roll” czyli znane nam już z tradycji angielskiej toczenie jajek po trawniku za pomocą łyżki. Poniedziałek Wielkanocny nie jest w USA dniem wolnym od pracy.
Święta Wielkanocne w Australii
Tradycje wielkanocne w Australii są również związane z szukaniem jajek. W Anglii uważa się, iż jajka wielkanocne chowa Wielkanocny Zajączek („Easter Bunny”), tymczasem w Australii za chowanie jajek odpowiedzialny jest „Easter Bilby” (wielkouch króliczy – gatunek ssaka torbacza, który z wyglądu przypomina królika).
W 1991 roku w Australii rozpoczęła się anty-królicza kampania (ponieważ króliki wyrządzają tam wiele szkód w ekosystemie). Dlatego Australijczycy zdecydowali, że to nie Zajączek Wielkanocy będzie chował im jajka na Wielkanoc lecz właśnie zastąpi go wielkouch króliczy. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem, a Australijczycy mają nadzieję, że jego nowa funkcja przyczyni się do jego ochrony.
Źródła:
https://szkolajezykowa-opole.pl/blog/36-wielkanocne-zwyczaje-w-krajach-angloj%C4%99zycznych.html
http://bajlandia.edu.pl/2020/04/tradycje-wielkanocne-w-krajach-anglojezycznych/
https://english-line.pl/blog/wielkanoc-po-angielsku/