
Maj to wspaniały miesiąc na podróżowanie, przyroda budzi się do życia, drzewa i kwiaty kwitną, słońce już całkiem mocno przygrzewa. Na świecie czeka na nas ogromna ilość ciekawych miejsc i ekscytujących wydarzeń kulturowych, w których wręcz należy wziąć udział. Tym razem wybierzemy się na Sri Lankę, gdzie w maju odbędzie się święto Dnia Pełni Księżyca znane również jako Vesak lub inaczej Dzień Oświecenia Buddy. W tym roku Vesak obchodzony będzie w poniedziałek 12 maja.
Vesak ma na celu upamiętnienie narodzin, oświecenia i śmierci Gautamy Buddy. Święto to obchodzone jest głównie w Azji Południowo-Wschodniej, Tybecie, Mongolii oraz Azji Południowej. Jest to zdecydowanie najświętszy dzień dla milionów buddystów. Vesak przypada na majową pełnię księżyca, jednak ponieważ w maju przypadają czasem dwie pełnie księżyca to w różnych krajach buddyści biorą w nim udział odmiennie, niektórzy w czasie pierwszej pełni, inni w trakcie drugiej.
Samo świętowanie trwa tydzień i jest bardzo huczne. Kulminacją tego tygodnia jest majowa pełnia księżyca. W trakcie Vesak stroi się domy i ulice, organizuje festiwale i parady uliczne, a także imprezy w domach oraz świątyniach. Jest to również święto bardzo rodzinne oraz duchowe. Buddyści gromadzą się o świcie w świątyniach i śpiewają hymny na cześć Buddy i jego nauk oraz wyznawców. Ważnym symbolem obchodów jest też flaga buddyjska.
W niektórych krajach wypuszcza się ptaki, zwierzęta i owady w celu symbolicznego uwolnienia uwięzionych co jest także jednym ze sposobów uczczenia tego dnia. Niektórzy wyznawcy przynoszą również do świątyń ofiary w postaci kwiatów czy też świec. Wyznawców zachęca się także do powstrzymania się od jedzenia mięsa w tym dniu. Dąży się też do tego aby w tym dniu uszczęśliwiać innych, zwłaszcza chorych, starych czy też niepełnosprawnych. Dokonuje się tego przez wolontariat oraz rozdawanie prezentów.
Vesak choć może mało znany w naszym obszarze kulturowym jest świętem międzynarodowym ogłoszonym przez UNESCO. 15 maja 2000 roku odbyła się pierwsza uroczystość Vesak w ONZ. Nacisk na pokój oraz zrozumienie i tolerancję różnic narodowych leży u podstaw Vesak. W Dniu Vesak najbardziej zagorzali buddyści dążą do tego aby przestrzegać m. in. następujących wskazań: nie zabijać, nie kraść, nie używać mowy nienawiści, nie stosować narkotyków oraz powstrzymać się po południu od jedzenia i rozrywki.
Z obchodami Vesak należy kojarzyć również wszechobecne światło zarówno w postaci małych lampionów jak i wielkich podświetlanych dekoracji. Lampiony można zrobić samodzielnie lub kupić w sklepie już gotowe. W dniach poprzedzających święto buddyści stroją nimi świątynie i domy wraz z buddyjskimi flagami. Mają one różne kształty i kolory, a wykonane są z papieru i drewna z gotowym oświetleniem w środku.
Inne świetlne instalacje to tak zwane „kudu” oraz „pandole”. Kudu to lampiony o dużych rozmiarach, które są otoczone mniejszymi lampionami. Występują w wielu kolorach. Pandole to ogromne podświetlane konstrukcje z ilustracjami. Ilustracje opowiadają historię poprzednich wcieleń Buddy. Na Sri Lance organizuje się konkursy na najpiękniejsze lampiony oraz kudu tak jak w Polsce organizujemy konkursy np. na najpiękniejszą palmę wielkanocną.
Główna uroczystość Vesak zaczyna się od wizyty w świątyni i udziału w obrzędzie podobnym do naszej mszy. Buddyzm jednak to nie typowa religia lecz raczej styl i sposób życia. Buddyści chodzą do świątyni nie po to aby się modlić lecz oddać szacunek Buddzie. W trakcie tej wizyty składają kwiaty, palą kadzidła i świece, oddają pokłony, kontemplują swoje myśli, obchodzą świątynię. Wyznawcy słuchają w świątyni także nauk Buddy i proszą o błogosławieństwo.
W Dniu Vesak buddyjscy mnisi modlą się i „myją” posągi Buddy. Wokół ramion Buddy rozlewana jest woda co ma na celu oczyszczenie świętujących z żądzy, nienawiści oraz ignorancji. Wieczór Vesak można spędzić w dwojaki sposób – albo udać się do świątyni lub też wziąć udział w lokalnych uroczystościach, na których można zobaczyć specjalne przedstawienia z występami dzieci w formie odczytywanych nauk Buddy lub specjalnych pieśni buddyjskich. Często gośćmi honorowymi na takiej uroczystości są buddyjscy mnisi.
Zdobywanie wiedzy na temat odmiennych religii, kultur, festiwali czy świąt to fantastyczna podróż duchowa. W ten sposób uczymy się tolerancji i pokory. Otwieramy się również na inność, która przy bliższym spotkaniu okazuje się nie być taka zła. Pozwala nam to na stanie się częścią wielkiego świata ludzi w sposób bardziej świadomy.
Źródła:
https://bimkal.pl/kalendarz/vesak
https://relaksmisja.com/najciekawsze-festiwale-swiata-podroze/
https://bylismytam.pl/vesak/